© Getty Images Для цього науковці радять стежити за листям.
Перед виверженням вулкану дерева навколо стають значно зеленішими. Це наслідок того, що разом з підйомом магми виштовхується вуглекислий газ. Від цього стан дерев навколо вулкану покращується, а листя отримує насичений і яскравий зелений колір, пише ScienceAlert.
Ці зміни в забарвленні фіксують супутники і в такий спосіб вулканологи можуть точніше прогнозувати, коли станеться найближче виверження. Відстеження рослинності не потребує ніяких додаткових наземних датчиків чи польових робіт, тому видається вченим ще більше привабливим, особливо для важкодоступних і віддалених місць.
“Є багато супутників, які ми можемо використовувати для проведення такого аналізу”, — каже вулканологиня Х’юстонського університету Ніколь Гінн.
Вона очолила команду науковців, які нещодавно опублікували дослідження про вимірювання вулканічного вуглекислого газу за допомогою контролю рослинності на горі Етна в Італії. Для цього вони співставили дані про вулканічну активність, сплески вуглекислого газу та супутникові знімки місцевості за два роки. Технологія виправдала себе: щоразу перед виверженням листя помітно зеленішало.
Ніколь Гінн скористалася спостереженням, яке опублікував у 2019 році її колега-вулканолог Роберт Бог з Університету Макгілла. Він помітив, що викиди вуглекислого газу від двох вулканів Коста-Рики позитивно впливали на колір листя тропічних дерев у цьому районі. Зараз Гінн і Бог об’єднали свої зусилля для використання цієї інформації в проєктах NASA та Смітсонівського інституту.
Найнебезпечнішим для Європи вулканом вчені вважають Флегрейські поля. Вони знаходяться теж в Італії, неподалік від Неаполя. Флегрейські поля є фактично кальдерою велетенського сплячого супервулкану — його конусом. Загроза виверження востаннє була у 2023 році.