Раціон перемоги: український сухпай від борщу до веганських страв 16.01.2025 13:19 Укрінформ Сухпай – це більше ніж їжа для військових. Як змінилась армійська їжа в Україні та світі у складних умовах війни
На війні кожна дрібниця має значення. І якісне харчування серед цього переліку у пріоритеті. Якщо польові кухні мають більше варіативності та механізмів врахувати потреби колективу і свої можливості, то в екстремальних умовах лінії фронту чи тривалих спеціальних завдань кухню із собою не повезеш. Тоді для солдатів, які тижнями перебувають у польових воєнних умовах, сухий пайок – це єдиний вихід, до всього ще й частинка звичного, мирного життя.
Уявіть собі: французький солдат відкриває свій раціон і знаходить маленьку баночку сиру рокфор – символ домашнього затишку. Американський військовий розгортає батончик спеціального армійського шоколаду, створеного витримувати екстремальні умови. А українець десь на передовій може відчути смак борщу – така собі тепла згадка про домівку.
Під час війни тема харчування є однією з ключових. Порівняно з минулими десятиліттями, українські сухпаї змінились і додали у вазі, змінили пакування, калорійність, вміст, ще й пропонують національну кухню. Український сухпай нині – це якісне харчування, що орієнтується на досвід НАТО. Більше про історію військового харчування ви можете знайти в подкасті та матеріалі Укрінформу. Втім, до сучасних українських раціонів є й низка зауважень – відсутність цікавих «ніштяків»: смаколиків чи «присмаків» (так називали в давнину додаткові інгредієнти), на відміну від того ж російського сухпайка, а це енергетичні батончики, шоколадки, горішки тощо.
Також досі українським сухпаям бракує вибору для тих, хто дотримується особливого харчування – веганської, вегетаріанської чи безглютенової дієти або халяльної або іудейської традиції. На жаль, для українського військового може бути і «втома від харчування», – одноманітність сухпаїв вже давно не в тренді. Саме тому, за обіцянками МО та ДОТу, на початок 2025 року має бути представлено оновлені раціони, серед яких веганський та халяльний.
Насправді світовий досвід демонструє величезне розмаїття підходів до польового харчування: різні країни враховують свої традиції, потреби солдатів і навіть кліматичні умови. Та попри всі відмінності, у сухих пайках завжди є щось спільне: висока калорійність, тривалий термін зберігання, додаткові атрибути, напої і, найважливіше, відчуття турботи про тих, хто боронить країну.
Що ж об’єднує сухпаї різних армій, а що робить їх унікальними? Як інновації впливають на раціони сучасних військових, і що з цього може бути корисним для України?
ЧИ Є ЄДИНИЙ СТАНДАРТ ДЛЯ НАТО?
Ми часто говоримо про те, що досвід країн-учасниць НАТО і певні стандартизовані вимоги допомагають українській армії відриватись від радянських військових традицій та підходів. А от щодо раціонів харчування – тут все не так однозначно. В НАТО насправді немає єдиного переліку сухих пайків. Втім, існують загальні рекомендації щодо калорійності, складу та енергетичної цінності.
Источник: www.ukrinform.ua