Битва за Україну. День п’ятсот сорок восьмий

Битва за Україну. День п’ятсот сорок восьмий 25.08.2023 20:27 Укрінформ Рій з кількох десятків БПЛА вдарив по окупованому Криму. Було завдано удару по російській 126-й окремій гвардійській бригаді берегової оборони Чорноморського флоту

Ми зібрали для вас інформацію про п’ятсот сорок восьмий день Великої війни: чим жили Україна та українці 25 серпня 2023 року.

НАЙВАЖЛИВІШЕ

– Президенти України Володимир Зеленський та США Джо Байден під час телефонної розмови обговорили початок навчання українських пілотів на винищувачах F-16 та прискорення надання дозволу іншим країнам на передачу Україні своїх літаків після завершення навчань, а також притягнення Росії до відповідальності – «Європейска правда».

– Пентагон планує розпочати підготовку українських льотчиків на винищувачах F-16 у США вже у вересні – The New York Times. Пілоти ЗСУ спочатку пройдуть навчання англійської мови в Техасі, а потім розпочнуть багатомісячну льотну підготовку в Аризоні.

– Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен вважає реалістичним терміном передачу Україні винищувачів F-16 за шість-вісім місяців – «Європейська правда». «Навчання авіаторів вже розпочалося, важливо вирішити питання інфраструктури, паралельно йде обговорення всіх кроків з Вашингтоном».

– Словенія стала ще однією країною, яка приєдналася до декларації «Групи семи» стосовно безпекових гарантій для України.

***

– Святкування Дня Незалежності у світі

  • Українська молодь Оттави організувала забіг на 3,2 кілометри, який символізував 32 роки з часу здобуття Україною незалежності – Посольство України в Канаді.
  • Башта «Анакулє» – один із символів Анкари та міст Фатіха Султана Мехмета в Стамбулі були підсвічені жовтим та синім кольорами. У Стамбулі з благословення Його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія відбулися молебен за Україну та її захисників українською мовою – Генконсульство України у Стамбулі.
  • У фінській столиці Гельсінкі пройшла масова хода з соняшниками під гаслом «Разом за Україну – разом за мир».
  • Члени української громади в Йорданії та працівники Посольства України в рамках акції Free World Gathering утворили живий ланцюг єдності – Посольство України в Йорданії.
  • У Бразилії монумент Христа-Спасителя у Ріо-де-Жанейро засяяв синьо-жовтими кольорами – Посольство України в Бразилії.
  • На центральній площі Буенос-Айреса Сан-Мартін провели урочистий захід, після чого відбулися збори біля пам’ятника Тарасу Шевченку, хода та акція «Ланцюг єдності» –  Посольство України в Аргентині.
  • Представники української діаспори, духовенства та Посольства України поклали квіти до пам'ятника Кобзарю в Афінах – Посольство України в Греції.
  • У Парижі відбулася урочиста хода з нагоди Дня Незалежності України церемонії запалення Ейфелевої вежі в синій і жовтий кольори – Посольство України у Франції.
  • У Ризі пройшов благодійний аукціон на підтримку ЗСУ, підготовлений Посольством разом з латвійською благодійною організацією «Agendum».

ЦИТАТИ ДНЯ

Олексій Данілов, секретар РНБО України: «Вчора була дуже потужна операція саме на території Криму із застосуванням нашого найсучаснішого озброєння проти Російської Федерації. Не про всі операції ми можемо доповідати нашому суспільству. Єдине, що можу сказати: вони не будуть закінчуватися до того часу, поки вся територія нашої країни, включно з АРК, не буде звільнена від терористів».

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

– Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний сказав американським колегам щодо критики наступу, що вони не розуміють природи війни РФ проти України – Wall Street Journal. За словами Залужного, «це не протиповстанська діяльність. Це Курськ», маючи на увазі битву на Курській дузі влітку 1943 року, яка вважається однією з головних битв Другої світової війни. ЗСУ «знаходяться на порозі прориву».

– Українські бійці, схоже, прорвали першу лінію оборони російських військових на півдні, зокрема в Запорізькій області, яку ті готували кілька місяців – генерал Марк Міллі, голова Об'єднаного комітету начальників штабів США.

– Міністерство оборони Росії заявило (частково збрехало), що вночі 25 серпня понад 40 дронів атакували тимчасово окупований півострів Крим та м. Севастополь, 9 БПЛА знищено, 33 подавлені засобами РЕБ та зазнали аварії, не досягнувши мети, – Телеграм-канал міноборони РФ.

– 25 серпня було завдано удару по російській 126-й окремій гвардійській бригаді берегової оборони Чорноморського флоту у селі Перевальне в тимчасово окупованому Криму – Андрій Юсов, представник ГУР.

– Вночі 25 серпня сили та засоби Повітряних сил ЗСУ знищили всі п'ять ворожих цілей – чотири ракети та ударний БПЛА – Повітряні сили.

– Сили оборони продовжують ведення наступальної операції у бік Мелітополя. На напрямках Новоданилівка – Новопрокопівка та Мала Токмачка – Очеретувате мали успіх, закріплюються на досягнутих рубежах – Андрій Ковальов, речник Генерального штабу. На Бахмутському напрямку Сили оборони продовжують вести наступ південніше міста Бахмут.

– На Луганщині російські загарбники намагаються штурмувати південніше Сватового, а саме в районі Новоєгорівки, але відходять зі значними втратами – Артем Лисогор, начальник ОВА.

– Українські воїни продовжують рух на Таврійському напрямку. Протягом минулої доби артилерійські підрозділи виконали більш як 1327 вогневих завдань, втрати ворога склали 273 особи, знищено 23 одиниці військової техніки противника, 3 склади боєприпасів ворога – Олександр Тарнавський, командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія».

– Командувач Сухопутних військ ЗСУ генерал-полковник Олександр Сирський відвідав Купянський та Лиманський напрямки, щоб разом із командирами на цих напрямках продумати план для подальшого просування та оборони – Military Media Center.

– Близько 20% російських полонених здаються добровільно – Кирило Буданов, очільник ГУР Міноборони України

– Ситуація на Керченському мосту є незмінною. Міст обмежений у використанні через технічні проблеми після його підриву, а також з огляду на військову ситуацію – Наталія Гуменюк.

***

– Цієї ночі війська РФ двічі атакували Одеську область, усі ракети знищили сили протиповітряної оборони – Сергій Братчук, речник добровольчої армії «Південь».

– Минулої доби російські загарбники у Донецькій, Херсонській області завдали поранень 9 жителям,  них серед них є дитина, одна людина загинула – дані ОДА.

– Станом на ранок 25 серпня 2023 року в Україні 503 дитини загинули та понад 1116 отримали поранення різного ступеня тяжкості – Офіс генпрокурора.

НОВИНИ: УКРАЇНА

– Президент Зеленський провів зустріч з міністром закордонних справ Туреччини Хаканом Фіданом, який прибув до Києва, – Телеграм-канал глави держави. Сторони обговорили ризики, пов’язані з російським блокуванням Чорноморського зернового коридору, та реалізацію Української формули миру.

– Прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час зустрічі

  • з главою уряду Норвегії Йонасом Гаром Стере наголосив, що Україна вдячна за непорушну збройну, фінансову та санкційну підтримку – Телеграм-канал глави уряду.
  • з міністром закордонних справ Туреччини Хаканом Фіданом обговорив активізацію торгово-економічної співпраці двох країн та відбудову України – Телеграм-канал глави уряду. Деніс Шмигаль розраховує на якнайшвидшу фіналізацію всіх процедур щодо набуття Угоди про вільну торгівлю.

– Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що уряд за 7 місяців 2023 року повністю профінансував всі державні видатки на 1 трлн 600 млрд грн – Укрінформ.

– Кабінет Міністрів

  • ухвалив рішення про звільнення Сергія Крука з посади голови ДСНС. Виконання обов’язків Голови Державної служби з надзвичайних ситуацій покладено на заступника керівника Служби Володимира Демчука – Ігор Клименко, міністр МВС
  • вніс зміни до постанови «Про умови оплати праці журналістів державних і комунальних засобів масової інформації» – Тарас Мельничук, представник Кабміну у Верховній Раді. Розширено перелік посад журналістів державних і комунальних засобів масової інформації, які прирівнюються до посад керівних працівників, спеціалістів секретаріату (апарату) відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування розділу «Субʼєкти у сфері друкованих медіа та онлайн-медіа, засновниками (співзасновниками) яких є Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України» та Міноборони.
  • ухвалив рішення про підвищення рівня зарплат працівникам установ, закладів та організацій, що фінансуються з державного бюджету, на територіях активних та можливих бойових дій – сайт Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
  • розширив національний перелік ліків: додано противірусний препарат та препарат для лікування серцевої недостатності – МОЗ.
  • вніс зміни до Порядку тримання військовополонених – Мін'юст. Змінами передбачається, що у період воєнного стану в Україні та протягом двох років після його припинення чи скасування табори для тримання військовополонених виконують функції виправних колоній щодо військовополонених, засуджених до позбавлення волі на певний строк або до довічного позбавлення волі.
  • ухвалив рішення про впровадження електронного документообігу під час та після проходження військово-лікарської комісії – Ганна Маляр, заступниця міністра оборони. 

– Міністерство економіки України завершило другий раунд консультацій з делегацією Європейського Союзу щодо спільної роботи над Планом України, передбаченого програмою Ukraine Facility на 2024 – 2027 роки – Мінекономіки.

– Національне агентство України з питань розшуку та менеджменту активів відкрило доступ до Єдиного державного реєстру активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні – Олена Дума, голова АРМА. Загальна кількість записів в Реєстрі про активи складає понад 129 тис. Інформація про стратегічні активи та об'єкти критичної інфраструктури залишиться закритою.

– В Україні запровадять нові стандарти захисту людини від впливу іонізуючого випромінювання, відповідно до права Європейського Союзу – пресслужба Мінекономіки. Нова система підвищить рівень радіаційного захисту персоналу та населення у всіх ситуаціях.

– Україна готує справу екоциду проти Росії, яка стане п'ятим позовом, пов'язаним з воєнними злочинами РФ, що розглядатиметься у міжнародних судах – The New York Times. Відомо, що частиною цієї справи стане масова загибель дельфінів, яка триває в Чорному морі.

***

– Правоохоронці оголосили підозри першому заступнику міністра аграрної політики та продовольства і колишньому заступнику міністра економіки – з травня 2021 року цю посаду обіймає Тарас Висоцький, та ексзаступнику міністра економіки, ймовірно, йдеться про звільненого наприкінці червня заступника міністра Олександра Грибана – САП.

– НАБУ і САП оновили підозру колишньому голові правління Укргазбанку, екскерівнику Національного банку Кирилу Шевченку. Тепер його підозрюють у створенні злочинної організації та легалізації коштів – НАБУ.

– Голові військово-лікарської комісії Подільського ТЦК у місті Києві повідомили про підозру в підробленні довідок про непридатність чоловіків до проходження військової служби з подальшим зняттям із військового обліку – Офіс генерального прокурора.

– Основні активи колаборанта Володимира Сальдо та його сім'ї було стягнуто в дохід держави – пресслужба Мінекономіки.

***

– У Кам'янці на Черкащині не залишилося церков Московського патріархату – Укрінформ. Громада Миколаївської церкви в Кам'янці Черкаської області 24 серпня провела збори й одноголосно вирішила перейти з Української православної церкви Московського патріархату до Православної церкви України.

– У Національному музеї історії України у Другій світовій війні з нагоди офіційного завершення реалізації проєкту презентували виставку «Тризуб Батьківщини», що розповідає про історію Тризуба – Укрінформ.

– Укрінформівця Сергія Сай-Боднара удостоїли Почесної відзнаки «За заслуги перед Вінниччиною» за історичне дослідження історії свого роду, рідного села Каришків, чому він присвятив чотири книги – Укрінформ.

***

– Україна попри війну залишається на третьому місці серед найважливіших експортерів сільськогосподарської продукції до ЄС та посідає 14-те місце серед найбільш суттєвих імпортерів європейської аграрної продукції – сайт Єврокомісії. Внаслідок логістичних проблем збільшення потоку сільськогосподарської продукції з України спричинило ускладнення на ринках 5 країн-сусідів. Єврокомісія після консультацій заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України до Болгарії, Угорщини, Польщі, Словаччини та Румунії за наполяганням цих країн до 15 вересня. Країни виступають за заборону до кінця року.

– Національне агентство з розшуку та менеджменту активів завдяки співпраці з НБУ отримало на депозитний рахунок 1,8 мільярда гривень арештованих коштів підсанкційної особи – пресслужба АРМА.

– НЕК «Укренерго» 25 серпня для покриття попиту на електроенергію залучить допомогу Словаччини з максимальною потужністю в окремі години 45 МВт – пресслужба компанії.

– У січні-липні 2023 року спрямовано 92,3 млрд грн на трансферти місцевим бюджетам або 5,6% від загального обсягу видатків держбюджету, у липні спрямовано 7,8 млрд грн – Мінфін.

– Українські аграрії намолотили майже 28,8 млн тонн зерна нового врожаю – Мінагро. Ранні зернові культури зібрано на площі 6 531 тис. га при врожайності 44,0 ц/га. Інші зернові та зернобобові культури зібрано на 237 тис. га, намолочено 661,9 тис. т.

– У першому півріччі 2023 року надходження із внутрішніх джерел (893 млрд грн) повністю забезпечили потреби у фінансуванні видатків на національну безпеку та оборону – Рахункова палата.

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

– Фінляндія направить в Україну 18-й пакет військової допомоги. Вартість військової техніки, що поставляється, становить близько EUR94 мільйонів. Точний вміст допомоги і графік постачань не розголошуються з міркувань забезпечення безпечної доставки – «Інтерфакс-Україна».

– Міністр оборони Латвії Інара Мурнієце оголосила про передачу Україні ще одного гелікоптера Мі-17 – соцмережа Х міністра оборони.

– Греція скасувала контракт з Росією на обслуговування зенітно-ракетних комплексів Тор-М1 і Оса-АКМ. Їх можуть передати через треті країни в Україну -Pronews.gr.

***

– В ЄС набув чинності Акт про цифрові послуги (DSA), що запроваджує нові правила щодо модерації контенту, конфіденційності та прозорості користувачів. Наразі правила стосуються лише 19 найбільших онлайн-платформ, які мають понад 45 млн користувачів у ЄС – Reuters. Нові зобов'язання в ЄС, які накладаються на IT-гігантів, включають запобігання поширенню шкідливого контенту, заборону або обмеження певних методів таргетування на користувачів, а також обмін деякими внутрішніми даними з регуляторами та пов'язаними з ними науковцями.

– Виконувач обов’язків прем’єр-міністра Нідерландів Марк Рютте у п’ятницю офіційно підтвердив висування кандидатури очільника Міністерства закордонних справ Вопке Густри на посаду єврокомісара після звільнення Франса Тіммерманса – NL Times.

– У Фінляндії заарештували одного з лідерів угрупування російських бойовиків «Русич» Яна Петровського, який перебуває під санкціями ЄС і США за участь у війні проти України – MTV. Україна вимагає його видати.

– Неподалік від кордону з Україною, у польському місті Жешув спалахнула смертельна «хвороба легіонерів». Загинули вже семеро людей, заразилися ще понад 100 – AP. Співробітники Агентства внутрішньої безпеки інспектували різні об'єкти в Жешуві, але в першу чергу водогін, звідки, на думку експертів, могли потрапити бактерії.

– Одна з найбільших страхових груп світу Uniqa повністю продає свій російський бізнес й виходить із країни – Reuters.

– Нідерландський виробник пива Heineken оголосив про продаж своїх активів у Росії – сайті компанії.

ВОРОГ

– Путін не планує особисто бути присутнім на саміті G20, який пройде в Індії на початку вересня – «Інтерфакс».

– У Кремлі наполягають, що юридично «Вагнер» не є приватною військовою компанією, хоча така група найманців існує, про її майбутнє після смерті засновника Євгенія Пригожина нічого говорити не стали – ЗМІ.

– Самопроголошений Лукашенко заявив, що він не гарантував безпеки ватажку ПВК «Вагнер» Євгену Пригожину після його спроби організувати заколот у Росії. Він також запевняє, що Путін не може стояти за замахом на Пригожина − мовляв, «дуже груба робота» – Белта.

– Загибель Пригожина стала для самопроголошеного Лукашенка сигналом про різке скорочення можливостей для переговорів із Кремлем та про приховану загрозу його намаганням чинити опір інтеграції у союзну державу – Інститут вивчення війни (ISW).

– На кладовищі найманців «ПВК Вагнер» у селі Ніколаєвка Самарської області Росії знесли хрести на могилах і бульдозерами зрівняли їх з землею – ЗМІ. Офіційних коментарів від влади Самарської області про знесення могил найманців поки немає.

Підготувала Жанна Телеганова

Війна з Росією

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *