Українські та польські вчені братимуть участь у спільних експедиціях до Арктики й Антарктики.

Українські й польські науковці займатимуться спільними дослідженнями в Арктиці та Антарктиці Фото 27.06.2026 04:47 Укрінформ Національний антарктичний науковий центр України та Інститут геофізики Польської академії наук уклали угоду про спільні наукові розвідки в Арктиці та Антарктиці.

Як інформує Укрінформ, про це НАНЦ повідомив у Facebook.

Підписаний у Варшаві документ передбачає спільні геофізичні дослідження протягом 2026–2027 рр. на польській полярній станції «Хорнсунн» імені Станіслава Сідлецького (архіпелаг Шпіцберген, Арктика) та на українській станції «Академік Вернадський» (Антарктика).

Мета угоди — створення двох синхронізованих лабораторій в обох полярних регіонах.

«Для України це — шлях до Арктики, де ми поки не маємо власної бази. Але відтепер ми матимемо змогу долучитися до арктичних досліджень, отримати доступ до інфраструктури та даних польської полярної станції, а також обмінюватися досвідом і технологіями», — зазначили в НАНЦ.

Відповідна угода про співпрацю передбачає:

  • взаємне калібрування обладнання для магнітних вимірювань;
  • точкове польове вимірювання магнітного поля для порівняльного аналізу коливань у північній та південній півкулях;
  • збір зразків гірських порід та осадів у районах обох станцій;
  • порівняльні дослідження ґрунтів та вічної мерзлоти за допомогою георадара;
  • сейсмологічні дослідження, включно зі спостереженням за відколом льодовиків;
  • екологічний моніторинг у контексті змін клімату та інші напрямки.

«Біполярними бувають не лише розлади, а й дослідження. Порівняння однакових процесів у двох полярних регіонах — це ключ до виокремлення глобального від локального та до розуміння планетарних процесів. Складається враження, що Арктика — це в певному сенсі «Антарктика навиворіт». Схоже, але не ідентично. Щиро радий, що ми з польськими колегами спрямовуємо погляд у майбутнє, а не в минуле. І завдяки цій співпраці нашим науковцям відкривається шлях до Арктики. Наступним кроком, звісно, після Перемоги, буде створення власної станції там», — розповів директор НАНЦ Євген Дикий.

Як зазначається, він нещодавно здійснив дружній візит на станцію «Хорнсунн», де мав нагоду оцінити потенціал співпраці в Арктиці.

За даними НАНЦ, вже наприкінці цього року українські геофізики Юрій Сумарук і Антон Кушнір вирушать до Арктики для проведення спільних досліджень.

Зокрема, у планах — вимірювання складових геомагнітного поля та визначення місця для встановлення додаткового обладнання. Дані цих спостережень є необхідними для вивчення сонячно-земних взаємозв’язків та геологічної будови земної кори.

«А вже під час антарктичного літа (коли в Україні та Арктиці зима) ми очікуємо польських фахівців на станції «Вернадський», — підсумували в НАНЦ.

Як повідомляв Укрінформ, держави-учасниці Договору про Антарктику після тривалих обговорень консенсусом підтримали українську ініціативу щодо створення нового спеціально охоронюваної території в затоці Колінз, неподалік станції «Академік Вернадський».

Антарктика Арктика Наука Польща Україна Станція “Академік Вернадський”

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *