Вчені з’ясували, що знищило мешканців океану мільйони років тому © Unsplash/Guillaume Bassem Рівень кисню у воді критично знизився.
Вчені заявили, що складна система зв’язку між океанами і континентами мільйони років тому призвела до майже повного вимирання життя в океанах Землі мільйони років тому. Відкриття дослідників пояснює розвиток низки екологічних криз, які називаються океанічними аноксичними подіями, що відбулися між 185 і 85 мільйонами років тому. Вони сталися, коли моря стали критично виснаженими розчиненим киснем, повідомляє Phys.org.
Експерти з Університету Саутгемптона, під керівництвом яких проходило дослідження, заявили, що ці події спровокували значні біологічні потрясіння, включаючи масове вимирання морських видів.
«Океанічні аноксичні події були схожі на натискання кнопки перезавантаження в екосистемах планети. Завдання полягало в тому, щоб зрозуміти, які геологічні сили натиснули кнопку», – заявив провідний автор дослідження Том Гернон.
У ході дослідження вчені вивчили вплив активності тектонічних плит на хімію океану в юрський та крейдяний періоди, які разом відомі як мезозойська ера. Цю частину історії Землі часто називають добою динозаврів.
Команда вчених об’єднала статистичний аналіз та складні комп’ютерні моделі, щоб вивчити, як хімічні цикли в океані могли реально відреагувати на розпад суперконтиненту Гондвана, величезного масиву суші, який колись населяли динозаври.
У мезозойську епоху цей масив суші розпався, що викликало інтенсивну вулканічну активність у світі. У міру того, як тектонічні плити зміщувалися та формувалося нове морське дно, з вулканічних порід в океани вивільнялася велика кількість фосфору, який є необхідною поживною речовиною.
«Найважливіше значення має те, що ми виявили докази багатьох імпульсів хімічного вивітрювання як на морському дні, так і на континентах, які поперемінно коливали океани», – заявив Гернон.
Вчені з’ясували, що час цих імпульсів вивітрювання збігається з більшістю океанічних подій. На думку, приплив фосфору в океан діяв як добриво, викликаючи зростання морських організмів.
Але це добриво дорого обійшлося морським системам. Збільшення біологічної активності призвело до того, що величезна кількість органічної речовини опустилося на дно океану, де вона споживала велику кількість кисню.
Внаслідок цього ділянки в океані стали або повністю позбавленими кисню, або дуже бідними їм. Тобто утворилися «мертві зони», в яких загинула більша частина морського життя.
«Такі безкисневі періоди тривали близько одного-двох мільйонів років і вплинули на морські екосистеми. Породи, багаті на органічну речовину, які накопичилися під час цих подій, на сьогоднішній день є найбільшим джерелом комерційних запасів нафти і газу в світі», – заявив один із авторів дослідження Бенджамін Міллс.
Раніше вчені заявили про те, що до кінця століття половина океану може перетворитися на “кислоту”.