Мертва галактика стала джерелом швидких радіосплесків © NASA/ESA, Z. Levy (STScI) На околицях галактики зафіксували радіосплески.
Вчені виявили мертву галактику, яка випромінює загадкові спалахи світла. І це здивувало дослідників, оскільки нічого подібного відбуватися не мало. “Шокуюче” відкриття було описано у двох дослідженнях, опублікованих у The Astrophysical Journal Letters, повідомляє Live Science.
Вчені відзначають, що зареєстрований спалах – це тип космічного виверження, відомий як швидкий радіосплеск (FRB). Це швидкоплинні спалахи радіовипромінювання, які можуть затьмарити цілу галактику на пару мілісекунд, перш ніж повністю зникнути. Деякі з них є одиничними, тоді як інші повторюються з певною періодичністю. Вважається, що FRB супроводжують вибухи наднових, які сповіщають про смерть зірок великої маси. Тому вони з більшою ймовірністю виникають там, де формуються зірки — у молодих, активних галактиках із достатньою кількістю газу та пилу для живлення зіркових народжень.
«З тисяч FRB, виявлених на сьогоднішній день, лише близько сотні вдалося простежити до їхніх батьківських галактик. І ці галактики, як правило, відрізняються активним зореутворенням, що означає, що більше зірок стають надновими», — заявила Тарране Ефтехарі, співавтор обох нових досліджень та астроном із Північно-Західного університету.
У ході нового дослідження Ефтехарі та її колеги зосередили увагу на повторюваному сплеску, об’єднавши 22 сигнали, виявлені в період з лютого по листопад 2024 Канадським експериментом з картування інтенсивності водню (CHIME). В результаті їх вдалося простежити до несподіваного джерела: околиця мертвої галактики віком 11 мільярдів років, зореутворення в якій мало давно зупинитися.
«Це спостереження з дуже мертвої галактики говорить нам, що має бути якийсь інший спосіб виникнення FRB. Це відкриття суперечить приємнішій картині FRB, яка була відома досі», – сказала Ефтехарі.
За словами співавтора дослідження Вішванги Шаха, астронома з Університету Макгілла, FRB зазвичай виходять із центрів галактик. Цей же сплеск виходив із краю, що робить його ще дивнішим.
“Всі ці сюрпризи в сукупності роблять цей FRB аномалією серед більшої популяції”, – сказав Шах.
Разом з тим, вчені мають кілька здогадів щодо того, що може стояти за появою цих сплесків. Одна з можливостей полягає у зіткненні двох зірок. Ще одна версія полягає в тому, що сигнал походить від білого карлика, який сколапсував.
Раніше вченим вдалося простежити один із найпотужніших і далеких швидких радіосплесків, коли-небудь виявлених, до його незвичайного джерела: рідкісної «крапельної» групи галактик.