Вчені розповіли, скільки ще проживе біосфера Землі © Згенеровано сервісом DALL-E на запит ZN.UA Але це станеться дуже нескоро.
Якщо життя на Землі зможе пережити антропоцен, воно зіткнеться з іншого загрозою, з космосу. Сонце стає яскравішим у міру свого життя, тому неминуче втрутиться у вуглецевий цикл нашої планети. Це спричинить виснаження концентрації вуглекислого газу, через який рослини почнуть голодувати, повідомляє Science Alert.
Але, як показало дослідження геофізики університету Чикаго Р. Дж. Грема та його колег, це відбудеться не раніше, ніж через 1,6 мільярда років. І ці результати подвоюють потенційну тривалість життя тварин та рослин Землі.
Це чудова новина для тих, хто сподівається знайти життя за межами нашої планети, оскільки розширює рамки того, скільки Земля може підтримувати біосферу, що функціонує. І потенційно розширює рамки того, як довго може еволюціонувати складне життя.
Результати «припускають, що виникнення розумного життя може бути менш складним (і отже, більш поширеним) процесом, ніж стверджували деякі попередні автори. Хоча, оскільки ймовірність появи жорстких кроків може бути доволі малою, розумне життя все ще може бути надзвичайно рідкісним навіть за наявності всього одного жорсткого кроку», — пишуть Грем і команда у своїй статті.
З часом вивітрювання силікатних порід Землі вітрами та дощами змушує їх поглинати CO2, який часто похований геологічними процесами, а потім вивільняється в атмосферу вулканічною активністю, завершуючи карбонатно-силікатний геохімічний цикл. Це основний цикл неорганічного вуглецю Землі, і він зміщує вміст CO2 в атмосфері Землі протягом мільйонів років.
Оскільки Сонце стає на 10% яскравішим за кожен мільярд років, воно поступово нагріває Землю, підживлюючи більше вивітрювання і витягуючи більше CO2 з атмосфери. А це погано позначається на рослинах та іншому житті, яке від них залежить.
“Це створить все більш стресове середовище для наземних рослин, зрештою призводячи їх до вимирання через брак CO2 у точці компенсації CO2 або через перегрівання на їхньому верхньому температурному порозі”, – пояснили дослідники.
Разом з тим, Грем та його команда з’ясували, що оскільки вивітрювання слабко залежить від температури, як припускають останні дані, взаємодія між кліматом, продуктивністю та вивітрюванням призводить до уповільнення зниження CO2 і навіть тимчасового поводження назад, затримуючи вимирання рослин на термін до 1,86 мільярдів років.
Але вчені підкреслюють, що їхня модель не враховує всі змінні, наприклад, зворотний зв’язок хмар та водний цикл, які можуть змінити результати.
«Для вирішення таких ефектів та кількісної оцінки їхнього впливу на майбутню тривалість життя біосфери знадобиться більш інтенсивна у обчислювальному відношенні модельна структура — наприклад, глобальна кліматична модель, пов’язана з інтерактивною моделлю суші з динамічною рослинністю», – зазначили дослідники.
За словами вчених, деякі види рослин, наприклад цукрова тростина та кукурудза, вимруть приблизно на 500 мільйонів років пізніше, ніж інші. Скорочення ж чисельності рослин скоротить і чисельність тварин через скорочення доступу до їжі та падіння концентрації кисню.
Можливо, що виживуть деякі анаеробні мікроби, поки Сонце стане ще потужнішим, а океани не википлять.
Нагадаємо, у 2024 році глобальна температура вперше перевищила позначку потепління на 1,5°C порівняно з доіндустріальним періодом, викликаючи побоювання, що кліматичні зміни прискорюються.