© Flyability Зібрану дронами інформацію аналізує штучний інтелект.
Швейцарські компанії виробляють дрони, які замість комунальників можуть інспектувати каналізаційні стоки. Технологія допомагає запобігати аваріям, виявляти дефекти та робити це все з меншою кількістю працівників і за коротший відрізок часу, повідомляє Wired.
Аварії в каналізаційних мережах завдають великих збитків як комунальному господарству, так і приватним помешканням. Щоб запобігати цьому, потрібно вчасно виявляти дефекти. Але перевірка кілометрів каналізаційних стоків традиційним способом – складна задача. У підземеллі накопичуються гази, в тому числі вибухонебезпечні. Забрудненість фекаліями, погане освітлення, важкодоступність підвищують ризик не помітити вчасно тріщини чи поломки. Дрони вирішують ці проблеми.
Ринок пропонує щонайменше два варіанти. Це Elios 3 від Flyability та Asio X від Flybotix. Вони розроблені та спроєктовані для роботи в обмеженому просторі, йдеться у публікації. Elios 3 оснащений захисною кліткою, ударостійким екзоскелетом, освітлювальною установкою на 16 000 люмен, камерою 4K та LiDAR. Він здатен переміщатися крізь темні та запилені труби, створюючи при цьому 3D-модель навколишнього середовища в реальному часі. Також цей квадрокоптер може нести корисне навантаження: датчики вибухонебезпечних газів чи ультразвукові товщиноміри.
«Щоб оглянути ділянку каналізації під дорогою, вам знадобиться команда щонайменше з чотирьох осіб. Доведеться перенаправляти рух транспорту в кількох місцях. З дроном вам потрібно лише дві людини і нікому не доведеться лізти в каналізацію», – каже менеджерка з комунікацій у Flyability Елоїза Макмінн-Мітчелл. – «В середньому вартість [каналізаційних робіт] знижується на 40% порівняно з традиційними методами, і за допомогою дрона можна оглянути 900 метрів за день, порівняно з 400 метрами».
Дрон Asio X має діаметр близько 16 дюймів. Він оснащений потужними ліхтарями на 40 000 люмен, камерою 4K та кліткою для захисту від зіткнень. Квадрокоптер знімає високоякісне відео каналізаційної системи, проходячи по всіх трубах, окрім найвужчих. Летіти може близько 20 хвилин і за цей час встигає задокументувати близько 1000 футів труби, передаючи не лише відео, але й результати інфрачервоного та LiDAR-сканування (технологія отримання інформації про віддалені об’єкти за допомогою оптичних систем, що використовують відбиття світла і його розсіювання. – Ред). Також Asio X збирає показники загазованості каналізації.
Окрім цього, Asio X має власне програмне забезпечення (ПЗ) зі штучним інтелектом – SewerAI. За допомогою ПЗ відзнятий матеріал аналізують не люди, а штучний інтелект. Дефекти виявляються автоматично. Робота, яка займала до десяти днів, може бути виконана за добу.
В умовах повномасштабного вторгнення в Україні пріоритетним є використання дронів у військових цілях. Кількість виробників (збирачів) обчислюється сотнями, якщо не тисячами. Але навіть за таких умов в країні дуже повільно створюється власне виробництво комплектуючих і матеріалів для дронів. Від 80 до 100% деталей, матеріалів, технологій і софту в українських дронах — імпортні. Про це йдеться у статті «Ідеологія розвитку безпілотного ринку дає збій. Що потрібно робити» авторства Юрія Касьянова.