OpenAI не став комерційною компанією після тиску громадськості

Аналітики називають причини, чому OpenAI врешті відмовився від комерціалізації

© Getty Images Компанія обіцяє, що штучний інтелект залишиться демократичною технологією, доступною для усіх. 

Генеральний директор OpenAI Сем Альтман оприлюднив заяву про  те, що саме неприбутковий підрозділ матиме контроль над всім проєктом. Таке рішення розробники штучного інтелекту прийняли після тривалих спроб перейти на комерційний устрій. Реорганізація була однією з вимог угоди з SoftBank та іншими інвесторами.

«OpenAI мала пункт у своїй інвестиційній угоді щодо раунду фінансування. Якщо вона не завершить свій перехід до комерційної компанії протягом наступних двох років, то інвестори можуть вимагати повернення своїх коштів», – пише видання Business Insider.  

Йшлося про 40 мільярдів доларів. Але інформація про перехід на комерційний тип управління викликала сильний спротив як з боку конкурентів, так і з боку користувачів й представників громадянського суспільства. Колишній співвласник OpenAI, мільярдер Ілон Маск подав на компанію кілька судових позовів, а ті відреагували позовом назустріч.  

У позові OpenAI стверджував, що Маск веде цілеспрямовану кампанію через свою соціальну платформу X, він подає юридичні позови, вимагає корпоративну документацію та пробує викупити активи. У компанії наголошували, що ці дії завдають шкоди її репутації та заважають бізнес-процесам.

Компанія Meta Марка Цукерберга також перешкоджала плану переходу стартапу на бізнесові рейки. Meta звернулася в прокуратуру, звинувачуючи  OpenAI у маніпуляціях статусом некомерційної організації для збору коштів.

Лідери думки, – науковці, фахівці з прав людини, ентузіасти штучного інтелекту (ШІ), – виступили з низкою заяв про те, що відмова від некомерційної структури зніме бар’єри, які стримували технологію від порушень моральних, етичних і безпекових норм людства. У відповідь на потужну кампанію, яка піднялася на різних рівнях, OpenAI знайшов варіант, який буде привабливим для інвесторів і заспокоїть громадськість.

Лабораторія досліджень штучного інтелекту OpenAI раніше складалася з материнської компанії – неприбуткової OpenAI Inc та комерційної корпорації OpenAI LP, яка займалася розробкою ChatGPT та інших продуктів. Така структура мала допомогти дотримуватися місії, яку на початкових етапах озвучували розробники і винахідники. Вони декларували, що хочуть створити супермозок, яким могли б користуватися усі люди. Але в процесі масштабування компанії і через появу шаленої конкуренції на ринку ШІ обмеження, які накладала неприбуткова материнська компанія, стали серйозною перепоною на шляху до залучення інвестицій. 

Щоб догодити й інвесторам, і громадськості, OpenAI зберегли контролюючі функції за некомерційним підрозділом. Йому підпорядкували нову структуру – Корпорацію суспільного блага (PBC). Ця корпорація у свою чергу матиме контрольний пакет акцій комерційного підрозділу лабораторії. 

У заяві OpenAI нема деталей про те, чи реорганізація вплине на ціну продуктів компанії та чи буде доступною безкоштовна версія їх моделей штучного інтелекту. Але розробники запевняють, що залишаються відданими шляху демократичного штучного інтелекту та будуть й надалі надавати користувачам максимальну свободу під час використання інструментів ШІ.

Окрім Ілона Маска та компанії Meta, конкурентами OpenAI також є Google. Раніше розробники ChatGPT заявляли про готовність викупити браузер Chrom. Така можливість з’явилася після того, як до Google були застосовані антимонопольні санкції: компанію можуть рішенням суду зобов’язати продати частину своїх активів.   

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *