Телескоп «Джеймс Вебб» © NASA За два роки роботи телескоп створив багато деталізованих знімків космосу.
Американський орбітальний інфрачервоний космічний телескоп «Джеймс Вебб» (JWST) цілий рік дивував яскравими знімками Всесвіту. Щотижневі випуски зображень з JWST сприяли новим відкриттям та надихнули вчених-початківців по всьому світу. Як зазначають науковці, це лише початок приголомшливих досліджень «Джеймса Вебба» і він пропрацює ще кілька десятиліть, повідомляє Fox Weather.
Астрономи виокремили найцікавіші знімки, які зробив «Джеймс Вебб» в 2023 році.
Зірка, що вмирала, ожила
Туманність Кільце, сформована зіркою, яка скидає свої зовнішні шариNASA/ESA/CSA/Institute for Earth and Space Exploration/JWST Ring Nebula Imaging Project
Завдяки «Веббу» астрономи отримали знімок туманності Кільце, яка знаходиться в сузір’ї Ліри. Вона також відома як Messier 57 (M57) та знаходиться на відстані 2200 світлових років від Землі.
M57 особливо цікава вченим тим, що розвернута до нас «обличчям». Науковці можуть роздивитися, що відбувається всередині туманності, і зрозуміти, як закінчується життя зірок.
Унікальні знімки Урану та об’єктів навколо гіганта
На цьому зображенні видно 14 з 27 супутників планетиNASA, ESA, CSA, STScI
Камера NIRCam космічного телескопа «Джеймс Вебб» зробила знімок Урану, його кілець, супутників, сезонної полярної шапки та яскравих бурь навколо. Телескоп зафіксував навіть невловиме розсіяне кільце Зета, що дуже важливо для майбутніх місій до Урану.
Яскраві зірки
У центрі — тонка горизонтальна помаранчева хмара Гербіг-Харо 46/47NASA, ESA, CSA
«Вебб» фіксує будь-які зірки: від тих, що вмирають, до молодих і новоутворених зірок. На зображенні, яке телескоп зробив у травні, можна побачити зв’язану пару молодих зірок Гербіг-Харо 46/47, які знаходяться на відстані понад 1470 світлових років від Землі. За даними NASA, для їхнього повного формування потрібні мільйони років.
У серпні в соціальних мережах з’явився уривок знімка Гербіга-Харо 46/47, на якому користувачі помітили помаранчевий об’єкт у формі знаку питання. За даними Європейського космічного агентства (ESA), це злиття двох галактик, а частина їхньої верхньої області спотворена.
Злиття галактик схоже на знак питанняEuropean Space Agency
Відкриття в туманності Оріона
Композиція з кількох фотографій туманності Оріона, зроблених телескопом «Джеймса Вебба»NASA, ESA, CSA
Завдяки «Веббу» астрономи виявили молекулу вуглецю, відому як метил-катіон, у молодій зоряній системі в туманності Оріона. За даними ESA, ця молекула має важливе значення, оскільки вона допомагає формувати більш складні молекули на основі вуглецю.
Далеке полум’я
На знімку наднової помітили «зеленого монстра»NASA
У квітні NASA опублікувало вогняне зображення, на якому задокументовано залишок наднової Кассіопеї А. За даними NASA, зображення охоплює 10 світлових років.
«Це місце, де викинутий матеріал із зірки, що вибухнула, врізається в навколишній навколозоряний матеріал», — повідомляє NASA.
Зірка Вольфа-Райє 124
«Джеймс Вебб» зробив знімок зірки Вольфа-РайєNASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team
«Джеймс Вебб» зробив знімок зірки Вольфа-Райє. Вона належить до типу найяскравіших світил у Всесвіті. Зірка розташована в сузір’ї Стрільця. Зірка Вольфа-Райє 124 (WR124) була зафіксована в рідкісній донадновій фазі, тому цей знімок дуже цінний для астрономів.
Хімія крижаної хмари
Центральна область темної молекулярної хмари Хамелеон I, яка знаходиться на відстані 630 світлових років від ЗемліNASA, ESA, CSA
На початку 2023 року «Вебб» зробив знімок центральної області темної молекулярної хмари «Хамелеон I». Синій центр хмари освітлений сяйвом протозірки. Помаранчеве світло від зірок показує лід у хмарі.
Астрономи використовували зображення і спектральні дані з «Вебба», щоб завершити інвентаризацію різноманітних льодів у цьому регіоні. Лід — важливий «інгредієнт» для формування планет.
«Це найповніший на сьогодні перепис крижаних інгредієнтів, доступних для створення майбутніх поколінь зірок і планет, до того, як вони нагріються під час формування молодих зірок», — заявили в NASA.
Вчені постійно працюють над вдосконаленням своїх методів та можливості телескопа. Тому у новому 2024 році «Вебб» точно зможе показати багато цікавих і яскравих знімків Всесвіту.