Археологи знайшли печеру, в якій зупинялися давні люди © Zaidner et al., 2024 У печері знайшли артефакти, створені упродовж 130 тисяч років тому.
Археологи знайшли біля струмка у Таджикистані стародавній притулок, яким під час міграцій користувалися люди сучасного типу, неандертальці та денісівці. Вони зупинялися тут упродовж 130 тисяч років, повідомляє Live Science.
Вчені вже давно знають, що наші найближчі родичі мігрували так званим Внутрішнім азіатським гірським коридором (ВАГК) Центральної Азії в кам’яній добі. Протягом багатьох років дослідники вивчали останки неандертальців та свідчення перебування денісівців та сучасних людей у цьому регіоні.
“ВАГК був місцем, де три людські метапопуляції могли зустрічатися і взаємодіяти”, – написали вчені в новому дослідженні. Але, як зазначили дослідники, цей регіон ще мало вивчений.
«Цей регіон міг служити міграційним шляхом для кількох видів людей, таких як сучасний Homo sapiens, неандертальці чи денісівці, які могли співіснувати у цій області. Мета нашого дослідження — з’ясувати, хто були люди, які населяли ці частини Центральної Азії, і яка була природа їхньої взаємодії», — заявив провідний автор дослідження Йоссі Зайднер, старший викладач Інституту археології Єврейського університету в Єрусалимі.
У ході дослідження вчені шукали стоянки кам’яної доби вздовж річки Зеравшан, великої річки в Центральній Азії. Їм вдалося виявити дві стоянки того періоду з кількома шарами, що вказує на те, що різні люди займали ці місця у час.
У 2023 році вчені провели розкопки однієї з цих стоянок під назвою Сойї Хавзак, вона розташована вздовж невеликої притоки річки Зеравшан. Дослідники викопали три траншеї, виявивши різноманітний набір кам’яних інструментів; включаючи оброблені кремені, леза та кам’яні відщепи; кістки тварин; а також деревне вугілля та обпалені кремні, які вказували на давнє використання вогню, що датується періодом від 150 000 до 20 000 років тому.
«Ми сподіваємося, що дослідження, що продовжуються, на цьому місці відкриють нові можливості розуміння того, як різні групи людей — наприклад, сучасні люди, неандертальці та денісівці — могли взаємодіяти в цьому регіоні. Це відкриття є значним кроком до розуміння стародавньої історії людства в Центральній Азії», — сказав Зайднер.
Стародавні люди були не єдиними, хто користувався цим регіоном. Річкова долина зрештою стала основним маршрутом Шовкового шляху, з’єднуючи цивілізації, такі як Китай і Римська імперія, через континенти.
Раніше вчені заявили про те, що неандертальці і люди сучасного типу почали ховати своїх померлих родичів приблизно в один час і в одному місці. На думку дослідників, поховання могли використовуватися для маркування територій на тлі конкуренції, що посилюється, між двома видами.