Комахи летять на штучне світло не добровільно, з’ясували вчені

Штучне світло приваблює метеликів не так, як вважалося раніше: вони потрапляють у пастку – вчені

© depositphotos/gonnjdi Вивчення впливу штучного світла на комах вкрай важливо, оскільки світлове забруднення грає дедалі більшу роль у скороченні глобальних популяцій цих крилатих істот, кажуть дослідники.

У темний час доби комахи тягнуться до вуличних ліхтарів і вікон будинків, що світяться, не добровільно, а в результаті дезорієнтації, створюваної неприродними джерелами світла, заявила група вчених із Великої Британії, США і Коста-Ріки, передає CNN.

Використовуючи камери для захоплення руху та знімаючи з інфрачервоним освітленням, щоб не порушити зір комах, вчені з’ясували, що коли метелики літали навколо джерела світла, вони нахиляли спину в бік світла та тримали тіло у цьому напрямку. Зберігаючи таку орієнтацію, вони створювали дивні орбіти.

Зазначається, що коли штучне світло не заважає, нічні комахи тримають спину, спрямовану в той бік, де найяскравіше, а це, як правило, небо, а не земля.

Цей еволюційний трюк допомагає зрозуміти, в який бік потрібно рухатися, і зберігати рівне положення під час нічних польотів. Однак коли комахи пролітають повз штучне джерело світла, вони дезорієнтуються, приймаючи штучне освітлення за небо, каже співавтор дослідження Семюел Фабіан, ентомолог та постдокторський дослідник кафедри біоінженерії Імперського коледжу Лондона.

Дослідники зняли на відео поведінку метеликів, молі, бджіл, ос, бабок та чорнотілок, і виявила, що цих комах не приваблюють далекі вогні. Комах приваблювало лише те світло, яке знаходилося поблизу. При цьому переважна більшість піддослідних нахилялася спиною до світла, навіть якщо це заважало стійкому польоту.

В одному з експериментів дослідники імітували нічне небо, подаючи світло на біле простирадло, і виявили, що комахи без проблем переміщалися під ним. Якби комахам було властиво прагнути до світла, вони врізалися б у простирадло.

Згідно з попередніми дослідженнями, світлове забруднення росте у світі зі швидкістю 2.2% на рік і має кілька шкідливих наслідків для дикої природи, зокрема це пов’язано з порушенням середовища існування.

Автори нового дослідження зазначили, що світлове забруднення є зростаючою причиною скорочення чисельності комах, пославшись на дослідження 2020 року, в якому виявили, що штучне освітлення впливає на поведінку метеликів, їхнє розмноження та розвиток личинок.

Ентомолог Джейсон Домброске, менеджер колекції комах Корнельського університету та лабораторії діагностики комах, позитивно оцінив роботу колег, наголосивши на важливості дослідження впливу штучного світла на комах для мінімізації шкоди, і закликав не тримати включеним світло там, де воно вже не потрібне для виконання якихось дій.

Раніше повідомлялося, що через світлове забруднення зменшилася кількість зірок, які людина може побачити із Землі неозброєним оком.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *