У Середземному морі знайшли гігантський каньйон © freepik/frimufilms Його ширина складає 10 кілометрів.
Вчені виявили у східній частині Середземного моря гігантський підводний каньйон завширшки 10 кілометрів. Дослідники вважають, що каньйон утворився незадовго до того, як Середземне море висохло близько шести мільйонів років тому, повідомляє Live Science.
Зазначається, що каньйон утворився на початку Мессінської кризи солоності (MSC), коли Гібралтарська брама між Атлантичним океаном і Середземним морем звузилася і закрилася в результаті зсувів тектонічних плит. Середземне море виявилося ізольованим від світового океану і висохло приблизно на 700 тисяч років, залишивши по собі великий соляний простір завтовшки до трьох кілометрів.
У міру падіння рівня моря все більш солоні течії розмивали морське дно і прорізали широкі каньйони вздовж найкрутіших берегів Середземного моря. Наразі вченим вдалося виявити гігантський U-подібний каньйон, який розташовується за 100 кілометрів на південь від Кіпру.
Глибина каньйону становить 500 метрів, а ширина – 10 км. Його назвали на честь прилеглої підводної гори Ератосфен. Каньйон утворився незадовго до того, як сіль зібралася на дні Середземного моря.
«Щоб пояснити підводне утворення каньйону Ератосфен, ми припускаємо, що щільні гравітаційні потоки дряпали та розрізали глибоководне морське дно», – пишуть дослідники у своїй статті.
«Обтяжені» сіллю та опадами, такі течії мчали швидше за навколишню воду і поступово вирізали в морському дні каньйон. Точний час його утворення назвати не можна, але, ймовірно, це сталося між 5,6 і 6 мільйонами років тому. Процес розмиву міг зайняти від кількох сотень тисяч до півмільйона років.
Знайдений каньйон є частиною ширшої мережі каньйонів та каналів у районі, відомому як Левантський басейн, який простягається від узбережжя Сирії на півночі до сектора Газа на півдні та на північний захід у бік Кіпру.
На північний захід від каньйону знаходиться глибший і давніший басейн Геродота, в який з південного сходу приходять течії, наповнені опадами. Вчені вважають, що ці течії могли перетинати територію, де знаходиться виявлений каньйон, задовго до того, як він з’явився.
Нагадаємо, минулого року вчені, які досліджували морське дно неподалік узбережжя Гватемали, виявили гору вдвічі вищу, ніж «Бурдж Халіфа» – найвища будівля у світі. За словами дослідників, гора ховалась під морськими водами.