Як формуються планети – вчені спостерігають за народженням двох планет біля зірки – фото

Майже

Вчені спостерігають за народженням двох планет © Blakely et al., 2024 Так детально формування планет раніше спостерігати не вдавалося.

Вчені за допомогою телескопа «Джеймс Вебб» майже в режимі реального часу спостерігають за народженням двох планет біля зірки PDS 70. Як повідомляє Live Science, вони належать до невеликої групи небесних тіл, народження яких дослідникам вдалося спостерігати безпосередньо.

PDS 70 – це помаранчевий карлик, який знаходиться на відстані близько 370 світлових років від нас. Навколо нього обертаються дві дуже молоді планети: PDS 70b і PDS 70c. Вченим вже вдалося одержати зображення обох небесних тіл за допомогою Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії. Тепер дослідники повторили спостереження цього разу за допомогою телескопа «Джеймс Вебб».

У ближнього інфрачервоного тепловізора та безщілинного спектрографа (NIRISS) “Джеймса Вебба” є функція, яка називається інтерферометрією з маскуванням апертури (AMI), яка дозволяє йому функціонувати як інтерферометр. Він використовує спеціальну маску із крихітними отворами над головним дзеркалом телескопа. Створювана ним інтерферограма має набагато більшу роздільну здатність, оскільки ефективний розмір телескопа стає набагато більшим.

“У цій роботі ми представляємо спостереження інтерферометра “Джеймса Вебба” PDS 70 з фільтром NIRISS F480M, перші космічні інтерферометричні спостереження цієї системи”, – заявили вчені. Вони виявили докази наявності матеріалу, що оточує PDS 70 b і c, що підтверджує ідею, що планети все ще формуються.

«Це як побачити сімейну фотографію нашої Сонячної системи, коли вона була ще зовсім маленькою. Неймовірно, як багато ми можемо дізнатися з однієї системи», – заявила провідний автор дослідження Дорі Блейклі.

Попередні спостереження планет PDS 70 проводилися на більш коротких довжинах хвиль, які найкраще пояснювалися моделями для зірок із малою масою та коричневих карликів. Але “Джеймс Вебб” проводив спостереження на більшій довжині хвилі, що дозволило виявити більше світла, ніж у ході попередніх досліджень.

Останні спостереження вказують на наявність теплого матеріалу навколо обох планет, який вчені вважають матеріалом акреційного диска. За словами вчених, і планети, і зірка активно борються за цей матеріал, який дозволяє їм зростати. Зірка належить до типу T-Тельця і їй лише близько 5,4 мільйона років. Вона не досягне Головної послідовності ще десятки мільйонів років і досі активно збирає матеріал.

«Ці спостереження дають нам неймовірну нагоду спостерігати за формуванням планет у процесі. Спостереження за планетами в процесі акреції матеріалу допомагає нам відповісти на давні питання про те, як формуються та розвиваються планетні системи. Це як спостерігати, як на наших очах будується Сонячна система», – сказав співавтор Даг Джонстон із Дослідницького центру астрономії та астрофізики Герцберга.

Вчені також знайшли нові докази, що підтверджують присутність третьої планети у системі.

Раніше вчені NASA вивчили зірку і планету, яка обертається навколо неї, і з’ясували, що вони мчать крізь Чумацький Шлях на рекордній швидкості. Вона становить 1,93 мільйона кілометрів на годину.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *