© Згенеровано сервісом DALL-E на запит ZN.UA Вчені з різних країн об’єдналися для пошуку відповіді на питання про форму Всесвіту – проєкт отримав назву Compact.
Є ймовірність, ми живемо в бублику: такою може бути форма нашого Всесвіту, а саме – тривимірним тором, пише The Guardian із посиланням на гіпотези вчених.
“Ми намагаємося знайти форму всього простору”, – говорить Яшар Акрамі з Інституту теоретичної фізики в Мадриді, член міжнародного проекту COMPACT (абревіатура від англійських слів “Співпраця для спостереження, моделювання та передбачення аномалій та космічної топології”), члени якого збиралися у травні щоб обговорити кроки на шляху до розуміння форми Всесвіту.
Один з найкращих способів наблизитися до розуміння форми Всесвіту на даний момент – подивитися на космічний мікрохвильовий фон (КМФ): дуже слабке свічення тепла, що залишилося від Великого вибуху, яке наповнює космос мікрохвильовим випромінюванням. Вперше виявлений у 1965 році, реліктовий фон є одним із ключових доказів того, що Великий вибух взагалі стався. Він майже однаковий у всьому космосі. Але в міру того, як астрономи розробляли все більш точні телескопи для виявлення та нанесення його на карту неба, вони виявили крихітні відмінності у “температурі” цього мікрохвильового моря у різних місцях. Ці варіації є залишками випадкових відмінностей температур у Всесвіті, що зароджується – відмінностей, які допомогли зародити структуру, так що матерія у Всесвіті не розподіляється рівномірно по космосу, як масло по хлібу.
Ральф Ауріх, астроном з Ульмського університету (Німеччина), каже, що заплановане покращення карти КМФ у рамках міжнародного проєкту під назвою “CMB stage 4” з використанням дюжини телескопів у Чилі та Антарктиді має допомогти у пошуках відповіді.
До слова, згідно з результатами дослідження, опублікованими в січні, вік Всесвіту може бути меншим, ніж вважається зараз (13.8 млрд років).