Чому джмелі вдвічі частіше обирають жовті квіти

Вчені з’ясували, чому джмелі надають перевагу жовтим квітам

© Dr. Kelsey Byer (JIC)/Nature Communications Деякі рослини навіть випускають жовті суцвіття спеціально для комах.

Дослідницька група докторки Келсі Байєрса з Центру Джона Іннеса (JIC) підтвердила гіпотезу про те, що колір цвіту впливає на привабливість рослин для комах. Наприклад, джмелі обирають жовті квіти на противагу червоним у два рази частіше, пише Phys.org

Вибірковість бджолиних щодо квітів дослідники вперше помітили кілька років тому. Під час вивчення дикорослих рослин на заході США вчені виявили види Mimulus cardinalis та Mimulus verbenaceus, запилювачами для яких є колібрі. Але на межах своїх ареалів рослини випускали окремі жовті суцвіття. 

Подальше спостереження показало, що ці рідкісні жовті суцвіття були улюбленим смаколиком для бджіл і джмелів. Але тоді вчені не розуміли, чому так відбувається.  

Келсі Баєрс вдалося з’ясувати причину. Її дослідницька група використала не лише методи спостереження, а й сучасні геномні та біохімічні інструменти для аналізу поведінки рослин і запилювачів у  контрольованих лабораторних умовах. Саме тоді вдалося з’ясувати, що бджолині вдвічі частіше вибирають жовті квіти на противагу червоним. 

А ще науковці виявили, що жовті квіти пахнуть сильніше. Рослини Mimulus cardinalis та Mimulus verbenaceus мали червоні суцвіття, які запилювали колібрі. А жовті вони випустили спеціально для комах, бо останні обирають квіти за запахом, з’ясували вчені. 

Попри це, форма жовтих квітів залишалася зручною більше для птахів з їх довгими дзьобами – джмелям було складно запилювати їх. Комахи пошкоджували пелюстки, намагаючись добратися до нектару.Рослини еволюціонували під комах, але комахи не змінилися. 

Dr. Kelsey Byer (JIC)/Nature Communications

Науковці вважають, що у випадку з поодинокими жовтими суцвіттями Mimulus cardinalis та Mimulus verbenaceus ми зіткнулися із перехідною ланкою еволюції. Рослини вже почали змінювати свій цвіт для переходу від колібрі до бджолиного запилення. Але адаптація ще не завершена. Повний текст наукової статті опубліковано у спеціалізованому виданні Nature Communications. 

«Ми визначили, у який спосіб квіти можуть змінюватися та впливати на відвідування запилювачів. А також побачили деякі генетичні шляхи, які є фундаментом для цих змін і які ілюструють еволюцію у різних, але близькоспоріднених видів», – сказала Келсі Баєрс. 

Якщо форма квітки є природним обмеженням для комах-запилювачів і в процесі еволюції це може поступово змінитися, то людський фактор несе значно серйозніші загрози. Забруднене повітря заважає комахам знаходити квіти. Це може позначитися на виживанні комах та рослин.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *