Neuralink розповіла про перші 100 днів використання імпланту © Getty Images Він також тепер здатний робити те, що не було доступне йому протягом восьми років.
Компанія Ілона Маска Neuralink опублікувала результати першого експерименту з використання чіпа, вживленого в мозок людини. Першим пацієнтом став 29-річний Ноланд Арбо, йому вживили чіп 100 днів тому, повідомляється в пресрелізі компанії.
До вживлення чіпа, Арбо користувався спеціальним стілусом для планшета, який поміщали йому в рот. При цьому стілус необхідно було тримати строго вертикально. Це було дискомфортно, могло призвести до спазму м’язів та пролежнів.
«Найголовніше і найкомфортніше – це те, що я можу лежати в ліжку і використовувати [Link]. Будь-яка інша допоміжна технологія потребувала допомоги когось іншого або змушувати мене сидіти. Сидіння викликає у мене психологічний та тілесний стрес, який може спричинити пролежні чи спазми. Це дозволяє мені жити самостійно, і мені не потрібно, щоби хтось поправляв мене протягом дня», – заявив Арбо.
Протягом тижнів, які пройшли з моменту встановлення імпланта, він використав його для контролю ноутбука, перебуваючи у різних положеннях. Зокрема, Арбо отримав можливість грати в онлайн-ігри (Шахмати та «Цивілізація VI»), «серфіти» в інтернеті, дивитися онлайн-трансляції та користуватися іншими можливостями свого ноутбука. Він навіть використав Link, щоб грати в Mario Kart на консолі Nintendo Switch – чого він не міг зробити після травми спинного мозку.
Арбо зізнався, що почав обігравати своїх друзів у комп’ютерні ігри.
«[Імплант] допоміг мені відновити зв’язок зі світом, моїми друзями та сім’єю. Це дало мені можливість знову робити щось самостійно, не потребуючи сім’ї у будь-який час дня та ночі», – додав він.
Нагадаємо, Neuralink розпочала набір добровольців для випробування чіпів у вересні 2023 року. Компанія шукала тих, у кого паралізовані руки та ноги (тетраплегія) через спинномозкову травму або бічний аміотрофічний склероз.
У ході випробувань пацієнтам вживлюють нейроінтерфейс – мікрочіп для керування зовнішніми пристроями силою думки. Пацієнти зможуть таким чином керувати курсором миші чи клавіатурою комп’ютера. Процес тестування триватиме близько шести років. До цього дослідження чіпа проводили на тваринах.