На останньому перед Великим постом тижні (він і останній в процесі святкування Масляної), який в народі назвали Сиропустний або Білий, Набіл (від білого молока), за давньою українською традицією м’яса не вживали, а надавали перевагу молочним продуктам. В цьому році Білий тиждень припадає на 11−17 березня. Традиція пекти тоненькі млинці була властива радянському періоду. А взагалі українською обрядовою їжею вважались вареники з сиром, гречані оладки, налисники, їх їли з маслом або сметаною, запивали маслянкою, промовляючи: «Нехай буде маслянка аби щоранку». Використовували пшеничне або гречане борошно, готували щодня і всюди, щоб впродовж року «жити, як вареник в маслі». В народі казали: «Масляна, Масляна, як на тебе добре жить: вареники з сиром їсти та й ще горілочку пити».
Люди гостювали, пригощались, веселились. Наступав кульмінаційний період веселощів напередодні Великого посту (до того проживали Всеїдний і М’ясопустний тижні). Останній тиждень Масляної також називали Бабським (жіноцтво відпочивало, а домашні клопоти перекладались на чоловіків), коли жінки збиралися в корчмі, виконуючи старовинний обряд Колодія або Колодки. З сивої давнини створився слов'янський обряд «нянчити і ростити колодку», чіпляти її батькам парубків (або самим хлопцям), що не одружилися в належний час, а також «карати» колодкою і дуже перебірливих дівчат. Бувало, що маленькі колодочки чіпляли старим парубкам, а перебірливу дівчину соромили, вішаючи велику колодку на клямку вхідних дверей знадвору.
ВІДЕО ДНЯ
Як розповідають дослідники українських традицій, гуляли на Масляну гучно, але в давнину не було заведено напиватися. Навіть на весіллях подавали алкоголь у загальній чарці й пили з неї по черзі, пускаючи по колу. Жінки на «Бабському тижні» (він же Колодій) вживали наливочку потроху, скоріше заради пустощів і шуткували: «Ой пила, пила, чепця згубила, прийшла додому і мужа била…».
На тижні гостювали у кумів, друзів, родичів, цілими днями варилася їжа. Вареників ліпили дуже багато і варили по декілька разів на день. Різноманіття у їжі не спостерігалось, адже вона була в основному молочного походження. Сир на святкування збирали не один місяць — ще з грудня: добре віджимали й трамбували в глиняному посуді, підсолювали та зберігали у погребі. До цього сиру потім потроху додавали й свіжі порції.
Вареників ліпили дуже багато і варили по декілька разів на деньРЕКЛАМА
Особливо добрі виходили пишні гречані млинці на Чернігівщині. А вареники на пару готували не тільки в цьому регіоні, а й на Черкащині, Полтавщині. Хазяйки на Кіровоградщині готували ніжне і тонке тісто, а вареники з нього виходили прозорі, з солонуватою начинкою, хоч у багатьох регіонах традиційно наповнювач був солодким. Крім того, подавали до столу різні каші, молочний кисіль. На Вінниччині готували колотуху (нагадувала ряжанку з натурального молока).
Страви на Масляну щедро поливали вершковим маслом (злегка підсоленим), сметаною. Смачною була і домашня локшина (розповсюджена практично по всій Україні). А на Вінниччині навіть готували її на весілля. Тісто з борошна і крохмалю розкачували дуже тонко, нарізали соломкою, підсушували й додавали до бульйонів чи вживали окремо. Локшину нарізали різної форми й товщини — залежно від регіону.
У святкове меню входили не тільки вареники (форма їх нагадувала місяць-молодик), а й млинці як символ сонця (предки порівнювали господаря і хазяйку з сонцем і місяцем). Млинці та оладки входили як в раціон на кожний день, так і служили обрядовою їжею.
РЕКЛАМА
Млинці та оладки служили на Масницю обрядовою їжею
На Масляну хтось колотить тісто для випікання тоненьких млинців, хтось віддає перевагу пишним оладкам. Існує багато рецептів. Ось деякі з них, трохи осучаснені.
РЕКЛАМА
Млинці «мережевні»
- 600 мл сироватки,
- 3 яйця,
- 100 г вершкового масла,
- борошно — до потрібної консистенції тіста,
- цукор і сіль — на смак.
Приготування:
Сироватку підігріти, помішуючи, розтопити масло в ній. Всипати борошно (через сито), вбити яйця, додати цукор, сіль. Розмішати до однорідності, можна злегка збити міксером. Залишити на 20 хвилин, а потім випікати звичним способом.
Шоколадні оладки з апельсиновим соусом
Тісто:
- 1 склянка кефіру,
- шоколадка (100 г),
- 3 яйця,
- 0,5 ч. л. соди (додати оцет),
- 0,5 склянки цукру,
- 5 ст. л. рослинної олії,
- 1 ст. л. какао-порошку,
- дрібка солі,
- борошно — скільки потрібно.
Соус:
- 2 апельсини,
- 50 г вершкового масла,
- 0,25 склянки цукру.
Приготування:
Відокремлені від жовтків білки збити до піків (додавши трохи солі) і сховати в холодильник. Жовтки збити з цукром до білої маси. Влити в них масло, додати соду, погашену оцтом.
Кефір з подрібненим шоколадом підігріти (помішуючи весь час) до температури 36−40 градусів, зняти з плити (шоколад повинен повністю розтанути).
Борошно (спочатку взяти 0,7 склянки) з’єднати з какао, потім додати стільки борошна, щоб досягти консистенції негустої сметани. Змішувати борошно, шоколадну суміш зі збитими жовтками. В кінці приєднати (обережно перемішуючи) збиті білки.
Випікати млинці на розігрітій пательні, змащеній маслом.
Соус. Розтопити масло з цукром на помірному вогні. Коли цукор розчиниться, влити сік 1 апельсину і додати ще один, але очищений і порізаний шматочками. Можна потерти трішки цедри. Варити соус помішуючи до загусання.
Читайте також: Вареники, а не млинці: готуємо на Масницю справжню українську страву за рецептом Євгена Клопотенка