У США оголосили про наймасштабніші та найагресивніші санкції щодо торгівлі нафтою з росією — лише за десять днів до того, як Джо Байден залишить Білий дім і його на посаді президента замінить Дональд Трамп. Якщо ці заходи залишаться в силі за Трампа, вони мають більше шансів зірвати російський експорт нафти, ніж будь-що, зроблене будь-якою західною державою до цього часу.
ВІДЕО ДНЯ
Під санкції потрапили два великі виробники та експортери, була значно розширена високоефективна програма, спрямована на окремі нафтові танкери, внесені до списку трейдери, які організовують сотні поставок, названі ключові страхові компанії, а двом американським постачальникам нафтосервісних послуг наказано вийти з ринку, пише Bloomberg.
Теоретично це може зменшити надлишок пропозиції, який, за прогнозами Міжнародного енергетичного агентства, цього року становитиме майже 1 мільйон барелів на день. Ф'ючерси на нафту марки Brent, які закінчили 2024 рік нижче 75 доларів за барель, наприкінці тижня на одному з етапів піднялися вище за 80 доларів, свідчать дані ICE Futures Europe.
Введення санкцій проти цих двох компаній є дійсно прямим і найагресивнішим кроком, зробленим до цього часу Вашингтоном або будь-якою іншою західною державою. У 2024 році ці дві компанії разом постачали близько 970 000 барелів нафти на день морським шляхом, і той факт, що вони потрапили під санкції, викличе занепокоєння нафтопереробних заводів в Індії, а також державних компаній у Китаї. Ніхто не припускає, що постачання з цих двох компаній буде повністю зупинено, але той факт, що вони потрапили під санкції разом з іншими оголошеними заходами, означає, що перебої не можуть бути виключені.
РЕКЛАМА
Під жорсткі обмеження потрапило ще близько 160 окремих танкерів, які перевозять російську нафту. Загалом під санкціями — 270 таких суден. Це вдвічі більше, ніж весь список суден, на які досі були націлені США, Великобританія та Євросоюз. З усіх санкцій проти російської торгівлі нафтою ті, що накладені США, виявилися найдієвішими. Це свідчить про те, що азійські покупці остерігаються ігнорувати заходи Вашингтона.
Управління з контролю за іноземними активами внесло до списку 39 танкерів, які перевозять російську нафту з жовтня 2023 року. Згідно з даними відстеження суден, зібраними Bloomberg, 33 з них не змогли підняти вантажі з моменту включення у список. Це вищий рівень перебоїв, ніж досягнутий аналогічними заходами, запровадженими Великою Британією або Європейським союзом, і за більш ніж удвічі довший період часу, оскільки перші санкції, запроваджені будь-якою з цих юрисдикцій, були введені лише в червні 2024 року.
РЕКЛАМА
Санкції щодо двох найбільших російських постачальників послуг зі страхування захисту та відшкодування збитків для нафтових танкерів — «Інгосстраху» та «АльфаСтрахування» — можуть не вплинути на потоки.
Проте заборона надання страхових послуг цими двома компаніями може фактично витіснити деякі танкери, включно з російськими, з основних страхових ринків. Принаймні тимчасово.
РЕКЛАМА
Санкції також вимагають від нафтосервісних компаній США припинити роботу у рф до 27 лютого. Принаймні дві американські глобальні компанії-провайдери продовжували працювати в країні навіть після повномасштабного нападу росії на Україну.
Будь-який вплив на російський нафтовидобуток, найімовірніше, відчуватиметься лише в довгостроковій перспективі та найбільше — у нових проєктах. Внаслідок цього може сповільнитися освоєння росією арктичних запасів, а також розробка шельфових родовищ.
Раніше у Німеччині закликали до нових санкцій проти російського тіньового флоту.