Підліток із США зміг пройти “Тетріс” до кінця © Скріншот Youtube Це досягнення може розповісти про безмежні можливості людини.
Наприкінці 2023 року підліток із США Вілліс Гібсон, відомий під ніком Blue Scuti, зміг пройти до кінця версію гри «Тетріс» для Nintendo Entertainment System (NES), яка була вперше випущена 1989 року. Творці оригінальної гри думали, що це неможливо: за задумом, у неї можна було грати нескінченно.
“Будівельні блоки” у грі падають все швидше, поки гравець не програє. Щоб виграти, гравець повинен набрати таку кількість очок, що банки пам’яті гри перевантажуються і вона виходить з ладу. Перемога досягається тому, що комп’ютер просто не може продовжувати роботу, повідомляє ВВС.
Те, що 13-річний підліток зміг досягти цього, може розповісти про те, як змінюються межі людських можливостей в епоху цифрових технологій, вважає когнітивіст Том Стаффорд.
До цього версію NES міг «пройти» лише штучний інтелект. Спеціально розроблена нейромережа могла майже миттєво сприймати стан гри та вибирати дії так швидко, як тільки консоль могла їх реєструвати. ШІ грав швидко і практично невтомно – це виходило за межі людських можливостей.
У 2021 році ШІ-Тетріс зміг показати людям фактично недосяжний рівень гри. Подібно до фізики на межах чорної діри, реальність «Тетріса» починає спотворюватися на вищих рівнях. Швидкість раптово збільшується на 29 рівні, до якого доходили небагато людей і «виживали» далеко не всі з них. Коли лічильник очок досягає позначки 1 мільйон, цифри починають замінюватися літерами, а потім, нарешті, гліфами з графічного набору «Тетріс». З часом кольори блоків деформуються і змінюються: на деяких рівнях усі блоки стають яскраво-рожевими, на інших блоки настільки темні, що їх ледь можна побачити – особливо на тій швидкості, з якою потрібно діяти, щоб вижити.
Гібсон транслював свою гру в «Тетріс» 21 грудня 2023 року. Він грав у неї приблизно 40 хвилин. Він встановив нові світові рекорди за кількістю очок, зіграними рівнями та очищеними лініями. Зрештою, він отримав сигнал про те, що зміг пройти гру до кінця.
Це реальне досягнення, яке виходить далеко за межі аркадних ігор. Досягнення Гібсона розповідає про те, як люди навчаються та досягають нових висот.
«Тетріс» – це не лише гра, а й ціла спільнота. Гібсон не просто грав на старій консолі, він долучився до традиції. Тисячі гравців віддані “Тетрісу” на NES, платформі, на якій його вперше офіційно випустили в Північній Америці. Крім гравців, тут є стрімери, блогери, теоретики, які обговорюють стратегію, та рекордсмени, які змагаються за те, щоб перевершити один одного. Існує навіть чемпіонат світу з класичного “Тетрісу”, який щорічно проводиться у Портленді, штат Орегон.
«Тетріс» є популярною грою, але саме співтовариство гарантує залучення нових гравців та їхнє прилучення до хобі. Співтовариства забезпечують підтримку та ще один важливий інгредієнт для розвитку людського потенціалу – натхнення. Спільноти — це живі лабораторії ідей та експериментів, де різні люди можуть пробувати щось нове та передавати успіх. Вчені вивчають це соціальне навчання під назвою “культурна еволюція”. Воно дає насіння культури, оскільки різні спільноти розвивають різні практики, що відповідають їхньому безпосередньому оточенню.
У «Тетрісі» вирішальним нововведенням став новий спосіб утримання контролера, званий «прокатка», коли гравці барабанять нижньою частиною панелі на пальці або великому пальці, що знаходиться прямо над клавіатурою. Це дозволяє гравцям вводити команди швидше ніж натисканням одного пальця. Незважаючи на 34-річну історію гри, «прокатка» стала популярною лише останніми роками, поширившись серед спільноти стрімерів та гравців у «Тетріс».
Як це часто буває, нововведення швидше переймають молодші гравці. Гібсон почав грати в «Тетріс» у 11 років і використав «прокатку» у своїй переможній партії.
Багато дискусій навколо штучного інтелекту зосереджені на областях, в яких людські навички можуть застаріти. Разом з тим було б помилково думати, що здібності людини – це статична ціль. Як показує досягнення Гібсона, ми постійно розширюємо межі наших здібностей.
Мораль у тому, що розширення меж людської майстерності є наслідком постійних колективних інновацій, а також визначних особистостей. Люди – це вид, який визначається нашою здатністю до навчання, і в епоху цифрових технологій з’являється все більше і більше можливостей проникнути на незвідані території у всіх аспектах мистецтва, науки та культури, включаючи «Тетріс».