Одна галактика вбиває іншу – що вчені вперше побачили в космосі- фото

Одна з галактик вбиває іншу неочікуваним чином: що вчені побачили на просторах далекого космосу

Фото двобою галактик © ESO Світло, яке видно на знімку, летіло до Землі 11 млрд років.

У давніх просторах космосу вже мільярди років відбувається битва між двома галактиками. Однак нещодавно вчені з’ясували, що двобій нечесний: одна з галактик, аби пронизати іншу та вповільнити її розвиток, використовує квазар, передає Gizmodo.

Команда дослідників назвала цю взаємодію «космічним поєдинком». Вони спостерігали за ним за допомогою радіотелескопа ALMA і телескопа VLT. Під час спостережень дослідники побачили, як одна з галактик порушила здатність іншої створювати зірки, вистріливши в неї пучком випромінювання. Галактики, які більше не створюють нових зірок, вчені називають «мертвими галактиками».

Результати роботи команди дають змогу побачити одні з найінтенсивніших проявів міжгалактичного насильства, які може запропонувати Всесвіт. Взаємодія двох галактик відбувається на такій відстані, що світлу, яке видно на знімках, знадобилося 11 мільярдів років, аби досягти нас. 

Вказано, що космічна пожежа виглядає так, як і тоді, коли всесвіту було лише 18% від його нинішнього віку. Хоча на зображенні, отриманому дослідниками, галактики здаються рівними та інертними, насправді вони мчать назустріч одна одній зі швидкістю понад 311 миль на секунду (500 км/с).

«Ми виявили квазар – ймовірно, викликаний злиттям двох галактик – який активно трансформує структуру газу в галактиці-компаньйоні. Ідея про те, що злиття галактик призводить до появи квазарів, була запропонована давно, в основному на основі статистичних досліджень морфології приймаючих галактик. У нашому випадку ми застали дві галактики на місці злочину», – зазначив у листі Gizmodo дослідник CNRS з Паризького астрофізичного інституту і один з провідних авторів статті Паск’є Нотердеме.

Команда виявила, що випромінювання від квазара однієї галактики руйнує регіони в іншій галактиці. Ця енергія стріляє прямо в іншу галактику, як спис, розсікаючи хмари газу і пилу. Дослідники кажуть, що через збурення ці регіони, ймовірно, занадто малі для формування нових зірок. За словами вчених, галактика з квазаром фактично саботувала здатність свого опонента народжувати нове світло.

Дослідники вперше побачили вплив випромінювання квазара безпосередньо на внутрішню структуру газу у звичайній галактиці. При цьому галактика з квазаром не просто руйнує іншу, вона також трансформується сама. Коли галактики проносяться одна повз одну, взаємодія спрямовує газ до центральної чорної діри квазара, підживлюючи її для більш потужних спалахів.

Раніше повідомлялося, що незвично щільна галактика може бути першим чітким доказом існування форми «липкої» темної матерії. Таке відкриття змінює уявлення людей про цю загадкову космічну субстанцію.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *