© Getty Images Компанії з десятками тисяч співробітників зможуть працювати як єдине ціле.
У США дослідники з Університету Карнегі-Меллона та Unanimous AI експериментують із платформою розмовного ройового інтелекту (conversational swarm intelligence, CSI) під назвою Thinkscape. З його допомогою великі групи людей можуть злагоджено працювати над вирішенням спільних задач, пише Phys.org.
За 2024-2025 роки науковці провели два великі дослідження. У першому люди були об’єднані у дві групи по 35 осіб, у другому – вже по 75 осіб. Одна група для самоорганізації використовувала звичайний текстовий чат, інша – платформу Thinkscape CSI. Обидві отримували спільне завдання. Під час першого експерименту учасники, які використовували CSI, підвищили свій колективний IQ до 97%.
«Минулого року ми виявили, що CSI дозволяє великим мережевим групам приймати значно розумніші рішення», – підсумував співавтор дослідження Луї Розенберг.
Під час другого дослідження учасників попросили поділитись враженнями від роботи з Thinkscape. Люди зазначали, що з допомогою платформи їм вдалося ефективніше об’єднати зусилля, підвищити продуктивність, отримувати високоякісні відповіді. Понад 80% учасників повідомили, що були «краще почутими», відчували «більшу причетність» та «більшу підтримку», ніж у традиційному текстовому чаті.
Технологія CSI ділить велику кількість людей на підгрупи. Далі кожна з них веде виважену дискусію. Потім у кожну підгрупу заходять так звані розмовні сурогати – алгоритми на основі штучного інтелекту (ШІ). Ці агенти ШІ в режимі реального часу отримують інформацію від призначених їм груп і діляться нею з іншими групами, забезпечуючи безперешкодне поширення інформації серед всієї спільноти.
Штучний ройовий інтелект (ASI) – це розроблена у 2014 році технологія, яка дозволяє мережам людей приймати спільні рішення через обговорення в системах, змодельованих за зразком біологічних роїв. Розроблена у 2023 році технологія наступного покоління – це розмовний ройовий інтелект (CSI). Він поєднує принципи ASI з іншими можливостями великих мовних моделей.
У майбутньому розробники хочуть створити продукт, за допомогою якого установи і корпорації, до яких входять десятки тисяч людей, зможуть працювати як один супермозок.
Спільноти можуть не лише об’єднуватися в колективний розум, але й отримувати колективні травми. Для українців це проживання російської агресії. Такий досвід залишає свій слід як на культурі, так і на стосунках людей та національній ідентичності.