Гренландські акули можуть жити до 400 років © Hemming1952/Wikimedia commons Деякі особини можуть дожити до 400 років.
Ебігейл Адамс, дружина другого президента США, народилася 1744 року. І цілком імовірно, що у світі існує гренландська акула, яка вже тоді плавала у водах Північного Льодовитого океану чи Атлантики, повідомляє Science Alert.
Немає жодних сумнівів у тому, що ці великі хижі риби можуть жити сотні років. У 2016 році вчені з’ясували, що вони можуть прожити щонайменше 272 роки, але їхній вік може досягати 400 років. Але чому це відбувається залишається загадкою. Теорії, які намагаються це пояснити, включають повільну швидкість зростання акули і низьку швидкість метаболізму. Але дослідження цих дивовижних риб продовжуються.
Вчені сподіваються, що секрет довголіття акул допоможе людям жити довше. Ми навряд чи проживемо 400 років, але продовження людського життя навіть на десятиліття було б проривом.
Один із дослідників – Юен Кемпліссон з Університету Манчестера. Він займався вивченням метаболізму акул, щоб зрозуміти, як проходить їхнє старіння.
“Краще розуміння анатомії та адаптацій довгоживучих видів, таких як гренландська акула, може дозволити нам покращити здоров’я людини”, – заявив він.
Довжина гренландських акул сягає від двох до семи метрів, а вага – 1,5 тонн. Вони харчуються лососем, вуграми, тюленями та навіть білими ведмедями, якщо є така можливість. Разом з тим, виявилося, що вони можуть робити великі перерви між їдою. Дослідження 2022 показало, що акула вагою близько 130 кілограма може з’їдати від 60 до 170 грамів їжі на день.
Нове дослідження Кемплісона показало, що швидкість метаболізму гренландських акул не уповільнюється з віком. Можливо, саме тому вони живуть так довго. В інших тварин, включаючи людину, справи йдуть інакше. З віком метаболізм людей сповільнюється, що може призвести до нездорового набору ваги.
Кемпліссон вивчив активність п’яти метаболічних ферментів у м’язовій тканині гренландської акули. «У більшості видів очікується, що з віком активність цих ферментів змінюватиметься», — пояснив він.
Вік гренландських акул, які спостерігав учений, становив від 60 до 200 років. І він не помітив у них істотних змін активності ферментів. Разом з тим, 200-річна гренландська акула може вважатися акулою середнього віку, тому можливо, що активність ферментів уповільнюється до третього чи четвертого сторіччя.
Кемпліссон має намір продовжити свої дослідження. Аде знадобиться ще дуже багато часу для того, щоб їх результати можна було застосувати до людей.
Раніше керівник нового факультету Кембриджського університету заявив, що прагнення людства до більш довгого життя може стати катастрофою для планети. За його словами, безсмертя відчинить двері для «нищивного почуття нудьги».