Чому Стародавній Єгипет був таким успішним – вчені знайшли відповідь у змінах Нілу

Різкі зміни клімату могли дати поштовх розвитку Стародавнього Єгипту

Різкі зміни Нілу могли сприяти розвитку Стародавнього Єгипту © freepik/wirestock Ніл був і залишається важливою водяною артерією.

Для стародавніх Єгиптян річка Ніл була джерелом життя. Вона живила посіви та тварин, виступала в ролі магістралі та компасу, і навіть живила їхні релігійні вірування. Хоча деякі вірування стародавніх єгиптян можуть здатися наївними з позицій XXI століття, нове дослідження вчених із Саутгемптонського університету показує, що в деякому плані вони були вірними, повідомляє IFLScience.

“Хоча Ніл – одна з найбільших річок у світі і відігравала центральну роль у житті Стародавнього Єгипту, мало що відомо про її реакцію на зміну клімату під час голоцену”, – заявили вчені.

За їхніми словами, «кліматичні та екологічні зміни сформували ландшафт єгипетської долини Нілу за останні 11 500 років, включаючи цивілізацію Стародавнього Єгипту». І цей вплив був такий сильний, що еволюція річки могла визначати можливість існування цієї цивілізації.

«Об’єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, такі як Карнакський і Луксорський храми, [розташовані] на схід від нинішнього Нілу, а королівські культові храми та некрополі [знаходяться] на західній околиці пустелі – місцях, які були як фізично, так і міфологічно пов’язані з річковим ландшафтом. Крім того, можливо, що навколишнє середовище, що змінюється, також вплинуло на регіональну агроекономіку, яка мала вирішальне значення для успіху давньоєгипетської держави», – пояснили вчені.

Вчені зазначають, що досі не було досліджень, спрямованих на з’ясування того, яким чином Ніл змінювався з часом. Тому дослідники вирішили зайнятися цим самостійно.

«Ми пробурили 81 свердловину, багато з яких вручну, по всій долині Нілу недалеко від Луксора – це перший подібний випадок у Єгипті. Використовуючи геологічну інформацію, що міститься в кернах, і датуючи відкладення за допомогою методу під назвою «оптично стимульована люмінесценція», ми змогли зібрати воєдино еволюцію річкового ландшафту», – пояснив Домінік Баркер, технік археології Саутгемптонського університету та один із співавторів статті.

І те, що виявили вчені, може стати ключем до розуміння успіху Стародавнього Єгипту. За їхніми словами, це сталося різко, близько 4000 років тому, коли Ніл зазнав істотних змін. Після приблизно 7500 років значного розрізу долини, в якому річка була б досить вузькою, глибоко врізаючись у скельну породу внизу, вона різко змінилася. Тепер велика кількість покладів зібралася на дні долини, забудувавши русло річки і значно збільшивши та стабілізувавши навколишню заплаву.

«Розширення заплави значно збільшило площу орних земель у долині Нілу недалеко від Луксора (стародавні Фіви) та покращило родючість ґрунту за рахунок регулярного відкладення родючого мулу», — пояснив Бенджамін Пеннінгтон, запрошений науковий співробітник з географії та наук про навколишнє середовище з Університету. статті.

Ці зміни також ознаменували початок еволюції сьогоднішньої знакової мегаріки. «Єгипетський Ніл, який ми бачимо сьогодні, виглядає зовсім не так, яким він був упродовж більшої частини останніх 11 500 років. Більшу частину цього часу Ніл був мережею переплетених каналів, які часто змінювали своє русло», – додав Пеннінгтон.

Що спричинило такі кардинальні зміни, поки неясно. Ймовірно, це було пов’язано зі змінами в Сахарі, а точніше з її переходом у піщаний світ, відомий сьогодні.

І хоча аргументи на користь того, що це стало каталізатором єгипетської цивілізації, не є незаперечними, вони заслуговують на увагу. Ця серйозна зміна найважливішої річки Північної Африки, схоже, відбулася приблизно в момент переходу від Старого царства до Нового, коли єгипетська цивілізація переживала період небаченого раніше процвітання і досягнень.

Раніше в мережі почала поширюватись нова теорія змови, пов’язана з єгипетськими пірамідами. Її автори стверджують, що це споруди пережили великий потоп. Вчені розповіли, чи це правда.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *