© Центри з контролю та профілактики захворювань у США / Unsplash При цьому відсутність негативних побічних ефектів не означає, що вакцина діє менш ефективно.
Лихоманка, озноб, втома і головний біль після вакцини проти COVID-19 можуть бути ознаками лише активного вироблення антитіл, показало нове наукове дослідження, передає The New York Times.
Згідно з отриманими даними, люди, у яких вищезазначені побічні ефекти виявилися після введення другої дози вакцини, мали більше антитіл проти коронавірусу через місяць і шість місяців після щеплення порівняно з тими, хто не мав симптомів.
Підвищення температури тіла та частоти серцевих скорочень також свідчило про більш високий рівень антитіл.
“Засвоєння вакцин може бути складним, і в деяких випадках це може бути пов’язане з тим, що в певних людей спостерігаються сильні реакції на вакцину. Сподіваюся, що це допоможе розвіяти деякі побоювання”, – сказав Арік Пратер, клінічний психолог з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, який очолював дослідження.
Група дослідників відстежувала симптоми у 363 учасників, які отримали вакцини Pfizer-BioNTech або Moderna, протягом шести днів після введення кожної дози, а також дала деяким учасникам біометричні пристрої для реєстрації температури, дихання та частоти серцевих скорочень.
Дослідники виявили, що у тих, хто відчував сім виражених побічних ефектів, включно з ознобом, втомою, поганим самопочуттям та головним болем, рівень антитіл був майже вдвічі вищим, ніж у тих, хто не відзначав жодних симптомів. А зміна температури шкіри всього на один градус Цельсія передбачала підвищення рівня антитіл утричі через шість місяців після прийому другої дози препарату.
У дослідженні оцінювався захист від уханьського варіанта та оригінальної версії коронавірусу. За словами Пратера, зараз таке дослідження провести важко, оскільки люди вже перенесли кілька інфекцій та порцій вакцин, які могли б вплинути на їхню імунну реакцію.
При цьому відсутність побічних ефектів не слід розглядати як ознаку того, що вакцина не працює, зазначає Алессандро Сетте, співдиректор Центру інноваційних вакцин Інституту імунології Ла Джолла, який не брав участі у дослідженні.
За словами Сетте, раніше дослідження показало, що 98% людей, які не відчували жодних неприємних наслідків вакцинації, все ж виробляли велику кількість антитіл, у той час як серед тих, у кого симптоми були локальними або більш серйозними, таких було 99%.
Тим часом в Україні зростає захворюваність на COVID-19, особливо серед дітей. Раніше МОЗ закликало українців пройти повний цикл вакцинації проти коронавірусу, включно з бустерною дозою.