країн-донорів – Фото” alt=”НБУ: Військова допомога Україні позитивно впливає на економіку країн-донорів – Фото” />
Фото: Міноборони Канади
Військова допомога Україні позитивно впливає на економіку країн-донорів. Про це заявив Національний банк України у свіжому інфляційному звіті, посилаючись на дослідження лондонського Центру досліджень економічної політики.
Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Telegram: коротко про важливе
“У межах інформаційної війни ворог поширює наратив, що партнери витрачають забагато коштів на військову підтримку України, тоді як їхні економіки страждають від пришвидшення інфляції та сповільнення економічного зростання. Проте […] у короткостроковій перспективі збільшення військових видатків через війну в Україні має стимулювальний вплив на ВВП країн-партнерів”, – пише НБУ.
Один долар США, витрачений урядами донорів на військові потреби, генерує протягом одного-двох років 79-87 центів ВВП у цих країнах, а загалом додатний ефект не зникає навіть через п’ять років.
Крім того, є низка додаткових позитивних ефектів для країн-донорів, такі як можливість обміну військовим досвідом, ефективніший розподіл ресурсів оборонної галузі, імпульс для експортерів зброї та зростання продуктивності внаслідок додаткових інвестицій у дослідження та розробки.
Тому економічна вартість військової допомоги Україні для партнерів є суттєво меншою за оголошені номінальні суми.
Нацбанк вказує, що у 2022 році зобов’язання з військової допомоги Україні перевищили $66 млрд. Військову підтримку минулого року надали 32 країни.
Найбільшим донором за номінальними обсягами військової підтримки були США – понад $40 млрд у відносних вимірах – Естонія та Латвія (0,75–0,90% ВВП, 35–40% військових видатків), а також Литва та Польща (0,35–0,45% ВВП, 15–20% військових видатків).
Для жодного із союзників сума військової допомоги щодо ВВП не перевищувала 1%.
- 25 липня США оголосили новий пакет військової допомоги Україні, до якого, зокрема, увійшли додаткові боєприпаси для систем Patriot, NASAMS та HIMARS, а також 32 бронетранспортери Stryker.
- 28 липня уряд Німеччини показав публічну частину нового пакету військової допомоги Україні, який уже передано Силам оборони. Він включає зенітні установки Gepard, важку транспортну техніку, дрони-розвідники, боєприпаси та інше.